En farklı cinsel bozukluklar dahi bir çiftin cinsel terapi veya cinsel danışmanlık hizmeti almasını gerektirebilir. Bu noktada cinsel terapist seçme konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir? Seanslarda neler yapılıyor? Aşağıda cinsel danışmanlık ve cinsel terapi konusunda gereken bilgileri bulabilirsiniz!

Cinsel Terapinin Temelleri:

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından resmi olarak teyit edildiği üzere: Her insanın bedensel ve ruhsal mutluluğunun önemli bir bileşeni sağlıklı bir cinsel hayattır. Tekrardan mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşam oluşturmak için, cinsel problemlerin nedenlerinin araştırılması çok önemlidir. 

Cinsel terapi, 60’lı yıllarda Amerikalı Seksolog ve Araştırmacı William Masters ve Virginia Johnson tarafından hayata geçirilmiştir. Geleneksel çift terapilerin aksine, başarılı bir cinsel temasın yeniden oluşturulması üzerinde yoğunlaşmaktadır. Terapi hedefinin başarılması için, seans odasında yapılan görüşmeler, evde yapılan pratik alıştırmalarla kombine edilir.

Cinsel terapist nasıl olunur?

Türkiye’de "Cinsel Terapist" ya da "Cinsel Terapi Uzmanı" tanımı yasa ile korunan bir meslek tanımı değildir. Bu nedenle böyle bir eğitimin kim tarafından verileceği ve kimlerin böyle bir eğitime katılabileceği konusunda yasal düzenlemeler yoktur. Neredeyse her isteyen, kendi kendine Cinsel Danışman veya Cinsel Terapist meslek ünvanını verebilmektedir. Bu konuda danışanlar Cinsel Terapist seçiminde çok dikkatli olmalıdırlar.

Seansların Seyri:

Her seansta gizli tutulacak bir görüşme yapılır ve burada mümkün mertebe utanç duygusu ve kısıtlama altında kalmadan kendi özel yaşamınız ve cinsel temaslarınızın seyrine ilişkin samimi açıklamalarda bulunursunuz. Korkular ve gizli tutulan istekler üzerine konuşmalar yapılır. Cinsel sorunlar genellikle bir cinsel terapist yardımıyla aşılabilir, dolayısıyla danışana tatmin edici bir cinsel hayatını tekrardan geri kazandırılmaya çalışılmaktadır. Terapiler iki bölümden oluşuyor: Terapi oturumları ve evden yapılan pratik alıştırmalar.

Terapi Oturumları:

Burada birinci amaç, öncelikle danışanla terapist arasında başarılı bir iletişimin kurulmasıdır: Cinsel ilişki nasıl yaşanıyor? Ne tür engeller var? Neler başarılabiliniyor? Mevcut durumun düzeltilmesi için neler yapılması gerekiyor? Danışana bu ve benzeri sorular yöneltilmektedir. Bunu takiben cinsel terapistin görevi soruna bir cevap bulmaktır. Sabit bir partneriniz varsa, mevcut durumun daha iyi kavranması ve zorlukların (orgazm problemleri, erken boşalmanın ve benzeri) üstesinden birlikte gelmek için terapinin eşle (partnerle) beraber alınması tavsiye edilir.

Alıştırmalar:

Terapinin pratik bölümünde ise cinsel temasın kabulü esnasında olumlu etki sağlayan erotik ve tahrik edici ortamın yeniden yaratılması için, görüşmelerde ele alınan konular, fiilen uygulamaya dökülür. Cinsel terapist problemin nedenlerini tespit eder ve bunun üzerine, çiftin arasındaki problemlere en uygun etkiyi gösterecek gerekli alıştırmaları önerir. Zaman içerisinde (ve gereken süre tanınarak) pratik alıştırmalar %90 başarı gösterir.

Avantajlar ve Sınırlar:

Bu süreç, psikolojik kaynaklı cinsel sorunlar için çok uygundur: İlişkide yaşanan iletişim zorlukları, cinsel fizyolojiye ilişkin bilgi eksiklikleri ve benzeri. Ancak bu durumun nedenleri, bilinç dışında (bilinç altında) yatıyorsa, o zaman farklı bir terapi yönteminin (psikanalitik psikoterapi, Varoluşçu Psikoterapi, Logoterapi ve benzeri) uygulanması gerekli olacaktır.

Nedenler:

Cinsel fonksiyon bozuklukları, ruhsal veya bedensel nedenlerden kaynaklanabilir veya ilaç ve uyuşturucu kullanımına bağlı olarak gelişmiş olabilir. Bedensel ve ruhsal nedenler arasındaki ayrımı, örneğin arzu, tahrik ve tatmin olma durumları tamamen problemli midir yoksa vücudun bu işlevi bir eşle beraber cinsel birliktelik halindeyken yerine getirememesine rağmen, kendi kendini tatmin sırasında bu "işlev" yerine getirilebiliyor mu, sorusunun cevaplanması gibi basit bir yöntemle tespit edilebilir.

Fonksiyon bozukluğu nedenlerinden bağımsız olarak, cinsel hayatta problemlerin baş göstermesi genellikle "circulus vitiosus" (kısır döngü) adı verilen duruma neden olur. Bir sonraki seferde tekrardan bir şeylerin yolunda "gitmemesini" bekleme durumu, gerilim ve baskı oluşmasına yol açar.

Vücudumuzdaki cinsel fonksiyonlar, büyük ölçüde Vagus’un (onuncu kafa siniri) (Parasempatika (otonom sinir sistemi)) sinir sistemi yoluyla yönetilir. Bu sistem normal olarak sindirim ve uykudan sorumludur. Gerilim durumu ortaya çıktığında, normal olarak dikkat, stres ve performanstan sorumlu sempatika sinir sistemi kapanır. Buradan hareketle baskı altındayken cinsellikte “sürecin normal işlememesinin” nedeni kolayca anlaşılmaktadır.

Cinsel Terapinin amaçları, genel olarak aşağıda belirtilmiştir:

  • Cinsel performans baskısından kurtulma
  • Korku ve utanç duygularının giderilmesi
  • Kendi bedenini algılamanın düzeltilmesi ve iyileştirilmesi
  • Kendi cinsel ihtiyaçlarına ilişkin anlayışın düzeltilmesi ve iyileştirilmesi
  • Cinsellikte partner iletişiminin düzeltilmesi ve iyileştirilmesi

Burada, elbette diğer eşin de beraberce tabu konu olan seks üzerine konuşabilmeyi ve kendi hayal ve isteklerini formüle edebilmeyi öğrenmesi gerekmektedir.

Tüm dünya cinselliği konuşuyor, dizilerde veya haberlerde seksin yer almadığı neredeyse tek bir gün dahi yok. Ancak medya tarafından yürütülen bu özgürlük, çoğunlukla bizlerin hislerine hitap etmiyor.

Cinsellik neredeyse her insan için hala daha hassas bir konudur ve hatta bazıları için bir tabudur.

Zihnimiz, bu konuda duyarlı ve hassas davranmaktadır ve vücudumuz, bu konuda aynı derecede ve kısmen daha fazla hassastır. İş yerindeki stres, performans baskısı, aşırı yük ve bitkinlik cinsel hayatımızı kısıtlamaktadır. Kendi kısıtlamalarımız, utançlarımız, korkularımız ve edinilen yanlış bilgiler de cinsel hayatımızı benzer şekilde kısıtlamaktadır.

Dini, sosyal veya ahlaki bakış açılarına göre cinsellik daima farklı değerlendirmelerle ele alınır.

Kendinize aşağıdakilere benzer sorular sorun:

  • Cinsel yaşamımda somut sorunlar yaşıyor ve bunlara katlanıyor muyum?
  • Eşim, hala bana zevk veriyor mu yoksa artık cinsellikten hoşlanmıyormuyum?
  • Seks düşkünü müyüm?
  • Neden cinsellikten zevk almıyorum?

Hem zaman ve paradan tasarruf etmek, hem de sinirlerinizi boş yere fazla yıpratmamak için, problemlerinizi fark ettiğinizde daha başlangıç aşamasında, bunları cinsel bozukluklar alanında yetkin ve uzman kişilere bildirilmeniz önemlidir.

(Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.)

Abdullah ÖZER

Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Uluslararası Akredite olmuş olduğu Psikoterapi Ekolleri ve Yöntemleri:

Ego State Therapy International (ESTIAkredite Ego State Terapisti
Ego-State-Therapie Deutschland (EST-DEAkredite Ego State Terapisti
Deutsches Focusing Institut (DFIAkredite Focusing Danışmanı/Terapisti
Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V. (DGfSAkredite Cinsel Danışman
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.Akredite Hipnoterapist
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPPAkredite Pozitif Psikoterapi Danışmanı
Viktor Frankl Institute Vienna (VFIAkredite Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmeni

Üyesi olmuş olduğu Uluslararası Mesleki Kuruluşlar:

International Society of Hypnosis (ISH)
European Society of Hypnosis (ESH)
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.)
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI)
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP)
Deutscher Dachverband Für Psychotherapie (DVP) e.V.

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online Terapi, Online Cinsel Terapi, Online Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.