Cinsel Yönelimler hakkında bilgi:

Eşcinsellik (Homoseksüellik) nedir?

Homoseksüellik, aşk, romantizm ve cinsel arzular kapsamında, sadece kendi cinsiyetinden kişilere karşı hissedilen cinsel yönelimdir.

"Homoseksüellik" tabiri, yazar olan Karl Maria Kertbeny öncülüğünde, 1868 yılında oluşturulmuş yeni bir sözcüktür. Homoseksüellik kelimesi, Yunanca’daki "homoios" (anlamı: "benzer, aynı türden") ile Latince’deki "sexus" (anlamı: "eril ve dişil cinsiyet") kelimelerinden türetilerek oluşturulmuş yeni bir kelimedir. Kentbeny, aynı zamanda, bu terimin karşı anlamlısı olan “Heteroseksüellik” terimini de oluşturmuş. Bunların ve diğer yeni kelimelerin oluşturulmasının nedeni, modern çağda 19’uncu yüzyılın ortalarına kadar, eşcinsiyete karşı duyulan his ve duygular için, henüz eş değerlikli bir tabirin mevcut olmamasıydı. 1886 yılından itibaren, Richard von Krafft-Ebing, "Cinsel Psikopati" (Psychopathia sexualis) isimli eseriyle, Homoseksüellik teriminin yayılması için büyük, çaba sarf etti. Türkçe konuşulan ülkelerde, “Homoseksüel” terimi yerine “Eşcinsel” kelimesi, kullanılmaktadır.

Heteroseksüellik nedir?

Heteroseksüellik (Yunanca’da heteros Kelimesi = farklı anlamına gelmektedir, bu kapsamda, Latince’de cinsiyet anlamına gelen "sexus" kelimesiyle birlikte kullanıldığında, farklı cinsiyete karşı duyulan eğilim anlamına gelmektedir). Heteroseksüellik kişilerin sadece karşı cinsiyete karşı duydukları cinsel kimliği tanımlamaktadır. Heteroseksüellik cinsel eğilimin en yaygın şeklidir. Heteroseksüellik terimi ise, 20’inci yüzyılın başlarından beri Homoseksüellikten ayrımını göstermek üzere kullanılmaktadır.

Biseksüellik nedir?

Biseksüellik: Biseksüellik terimi ise, Latince iki anlamına gelen "bi-" önekini alarak, her iki cinsiyete karşı da cinsel yönelim hisseden kişilerin cinsel yöneliminin tanımlanması için kullanılmaktadır. Prensip olarak sadece her iki cinsiyetten insanlarla cinsel ilişki veya birliktelik kurmaya hazır kişiler tanımlanır. Sigmund Freud, her insanın biseksüel olduğu tezini, ortaya atmıştır. Ancak, toplumsal zorlama ve tabular insanların bu özelliklerini ekseriyetle baskı altına almalarına neden olmuştur.

Kadınlarda Homoseksüellik

Homoseksüel kadınlar için, Türkçe konuşulan ülkelerde, "lezbiyen" terimi kullanılmaktadır (Yunanistan’ın kadınlara aşık olan kadın şairi Sappho’nun anavatanı olan Lesbos adasının ismidir). Diğer dillerde de, örneğin Almanca’da "lesbisch" veya İngilizce’de "lesbian" olarak bu terimin varyasyonları kullanılmaktadır.

Erkeklerde Homoseksüellik

Homoseksüel erkekler, Türkçe’de "Gay" terimi ile tanımlanır. Bu terim, lisan içerisinde "Gey" olarak, telaffuz edilir. Bu terim, Fransızca’daki "gai" kelimesinden, gelmektedir.

Cinsel kimlikle ilişkili problemler: Transseksüellik ve Transvestizm

Birbirinden farklı iki temel terim vardır:

  1. Transseksüellik (Transgender diğer adıyla Transkimlik)
  2. Transvestizm

Transseksüellik tabiri ile biyolojik olarak erkek olan bir kişinin, bir kadın olmaya karşı ya da biyolojik olarak kadın olan bir kişinin erkek olmaya karşı duyduğu çok yoğun bir istek anlaşılır. Buna karşın, transvestizmde (Latince’de trans: karşı, vestire: giyinmek) karşı cinsiyetin elbiselerini giymek ve onların rolünü üstlenmeye karşı şiddetli bir arzu söz konusudur. Dünya Sağlık Örgütünün Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasının ICD-10’una göre, transvestizm bir psişik bozukluk olarak sınıflandırılmaktadır. 

Kişilerin büyük bir çoğunluğunun tamamen normal bir hayat sürüyor olmaları nedeniyle, bu teşhis konusunda tartışmalar mevcuttur. Transvestitlerin büyük bir çoğunluğu evlidir, işe gitmeye devam etmektedirler ve giysilerini sadece kendi özel hayatlarında değiştirmektedirler. Bu gibi nedenlerden dolayı kişi, klinik anlamda önemli zorluklar yaşıyorsa, psişik (ruhsal) bir bozukluk teşhisi yapılır.

(Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.)

Abdullah ÖZER

Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Uluslararası Akredite olmuş olduğu Psikoterapi Ekolleri ve Yöntemleri:

Ego State Therapy International (ESTIAkredite Ego State Terapisti
Ego-State-Therapie Deutschland (EST-DEAkredite Ego State Terapisti
Deutsches Focusing Institut (DFIAkredite Focusing Danışmanı/Terapisti
Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V. (DGfSAkredite Cinsel Danışman
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.Akredite Hipnoterapist
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPPAkredite Pozitif Psikoterapi Danışmanı
Viktor Frankl Institute Vienna (VFIAkredite Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmeni

Üyesi olmuş olduğu Uluslararası Mesleki Kuruluşlar:

International Society of Hypnosis (ISH)
European Society of Hypnosis (ESH)
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.)
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI)
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP)
Deutscher Dachverband Für Psychotherapie (DVP) e.V.

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online Terapi, Online Cinsel Terapi, Online Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.