Eyvah çocuğum eşcinsel. Ne yapmalıyım?

Eğer oğlunuzun veya kızınızın eşcinsel olduğunu zannediyorsanız; fakat bundan kesin olarak emin değilseniz ve bunu kendisine direkt olarak sormaktan çekiniyorsanız, bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey şudur: Ona eşcinselliğin sizin için hiç de anormal bir durum olmadığını hissettirin. Örneğin bunu bir konuşma esnasında sözü gey olan bir arkadaşınıza veya lezbiyen vb. olan bir sanatçıya getirerek yapabilirsiniz. Burada önemli olan, eşcinselliğe ilişkin olumlu bir konuşma yapmanızdır. Ona bir insanın cinsel yöneliminin ve yaşam şeklinin, o kişinin karakteriyle bir ilgisi olmadığını ifade edin.

Eğer bunu çocuğunuza soracaksanız ve oğlunuzun veya kızınızın bunu kaçamak cevaplarla geçiştirmeyeceğinden veya yalan söylemeyeceğinden eminseniz, bu soruyu ona sorun, zira henüz böyle bir açıklama yapmaya kendini hazır hissetmiyor olabileceğinide göz ardı etmeyin. Türkiye’nin kültürel kodları gereği eşcinsel olduğundan sıkıntı yaşayabileceğini ve sizden çekinip utandığını unutmayın.

"Anne, baba, ben geyim/lezbiyenim." Eğer bu veya buna benzer bir cümleyi oğlunuzdan veya kızınızdan duyarsanız, anne baba olarak nasıl davranmalısınız?

Herşeyden önce, çocuğunuza ister gey ister lezbiyen olsun veya her ne olursa olsun, onu her zaman sevdiğinize dair güven vermelisiniz. Çocuğun, sizin evladınız olduğunu ve bunun daima böyle kalacağını bilmesi ve buna inanması gereklidir ve sükuneti korumalısınız. Çocuğunuz zaten böyle bir açıklama karşısında sizden havalara sıçrayıp sevinmenizi beklemez. Tam aksine SİZE böyle bir itirafta bulunmadan önce çok uzun bir zaman endişe ve kaygı içerisinde kalmıştır ve muhtemelen o anda da oldukça tedirgin bir durumda olacaktır. Belki de hala daha kendi içsel dünyasıyla savaş vermektedir. Örneğin şöyle bir şey söylerseniz bunu anlayacaktır: "Bu, benim için büyük bir sürpriz oldu. Önce bunu bir düşünmem lazım. İzin ver bunu seninle yarın ayrıntılı olarak konuşalım; ancak ister eşcinsel ol ister olma, bu hiçbir şeyi değiştirmez. Sen benim çocuğumsun ve daima senin yanında olacağım".

Bu sayede zaman kazanırsınız ve kendi reaksiyonlarınızı daha netleştirebilir, gerekirse bilgi edinebilir veya güvenilir bir kişiyle bu konuyu konuşabilirsiniz. Bir anne babanın çocuğuna böyle bir durumla karşılaştığında verebileceği en büyük zarar, çocuğunu evden kovmak ya da şiddete başvurmaktır. Kimi eşcinsel gençler aileleri tarafından zorla sokaklara atılmaktadır ve özellikle de gey olan erkek çocuklar, şayet başka bir şekilde yardım alamazlarsa, sokaklarda cinsellikleriyle hayatlarını kazanmaya çalışmak zorunda kalmaktadır. Bazıları ise aileleri tarafından evden atıldıklarında intiharı (özkıyım) tek çözüm yolu olarak görmektedirler.

Anne babalar çocuklarına şu şekilde yardımcı olabilirler:

  • Çocuğunuz size eşcinsellik konusunu açarsa bunu ertelemeyin.
  • Çocuğunuzun, sizin eşcinselliği normal bir durum olarak karşıladığınızı ve bu konuda sizlerle konuşabileceğini bilmeye ihtiyacı vardır.
  • Şayet paniğe kapılırsanız bunu gizlemeyin; fakat çocuğunuza mutlak suretle cinsel yönelimi ne yönde olursa olsun, onu yine daha önce olduğu gibi çok sevdiğinizi hissettirmelisiniz ve bu konuda ona güven vermelisiniz.
  • Sabırlı olun ve konuşma esnasında hep kendi sorularınızı ön plana çıkarmaya çalışmayın, aksine burada ön planda olan ve asıl konuşulması gereken, çocuğunuzun sorunları ve yaşadığı zorluklar olmalıdır.

Eşcinsel kızlar ve aynı şekilde genç hanımlar, çocuk doğurma konusunda erkeklerden daha duyarlıdırlar ve buna dair söylenen cümlelerden olumsuz olarak çok daha fazla etkilenmektedirler. Konuşma bu noktaya gelirse dikkatli davranın; çünkü kızınızın da anne olmayı isteyebileceğini göz ardı etmeyin. Bunlar tartışılması gereken öncelikli konular değildir. Konu buraya gelene kadar beklemeniz daha uygun olacaktır

Bu gerçekle karşı karşıya kalan ailelerin büyük kısmı, doğru kişiyle karşılaştığında çocuğunun heteroseksüel olacağını umut eder; fakat bu düşünce çocuğun gerçeğiyle uyuşmaz ve ona anlaşılmadığını hissettirerek onu daha da mutsuz edebilir. Her ne kadar kendinizi böyle bir duruma hazır hissetmeseniz de, en azından çocuğunuza bunu hissettirmemeye çalışın. Bu konuda bir uzman yardımı almak sizi rahatlatacaktır

Ve bir tavsiye daha

Bu durumun sizin için de zor olduğunu bilen ve bundan dolayı üzüntü yaşayan çocuğunuzu anlamaya çalışın ve doğru bir anne babanın yapacağı gibi her ne olursa olsun, onun sizin bir parçanız olduğunu unutmayarak çocuğunuza sahip çıkın.

(Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.)

Abdullah ÖZER

Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Uluslararası Akredite olmuş olduğu Psikoterapi Ekolleri ve Yöntemleri:

Ego State Therapy International (ESTIAkredite Ego State Terapisti
Ego-State-Therapie Deutschland (EST-DEAkredite Ego State Terapisti
Deutsches Focusing Institut (DFIAkredite Focusing Danışmanı/Terapisti
Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V. (DGfSAkredite Cinsel Danışman
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.Akredite Hipnoterapist
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPPAkredite Pozitif Psikoterapi Danışmanı
Viktor Frankl Institute Vienna (VFIAkredite Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmeni

Üyesi olmuş olduğu Uluslararası Mesleki Kuruluşlar:

International Society of Hypnosis (ISH)
European Society of Hypnosis (ESH)
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.)
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI)
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP)
Deutscher Dachverband Für Psychotherapie (DVP) e.V.

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online Terapi, Online Cinsel Terapi, Online Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.