Coitus Interruptus (Geri Çekme Yöntemiyle Cinsel İlişkiye Girmek)

Coitus Interruptus Nedir?
    
"Coitus interruptus" sözcüğünün anlamı "yarıda bırakılmış, kesintili" cinsel ilişkidir. Ya da Türkçe tabiriyle "Geri Çekme" yöntemiyle cinsel ilişkiye girmektir. Bu yöntemde erkek cinsel ilişki sırasında ejekulasyon (boşalma) anından önce penisini kadının vajinasından geri çeker ve dışarıya boşalır.

Düşük Güvenirlik:

Bu yöntemin gebelikten koruma olasılığı oldukça düşüktür. Değişik araştırmaların sonuçlarına göre bu yöntemde 4-18 arasında bir pearl indexi bildirilmiştir. Bu yöntemi 1 yıl boyunca gebelikten korunmak için kullanan kadınların 100'ünden 4 ile 18'inin gebe kaldığı anlama geliyor. (İstatistiksel veriler Alman Jinekologlar Birliği'nden alınmıştır.)

Bu yüzden bebek düşünmeyen çiftler kesinlikle farklı doğum kontrol yöntemlerine başvurmalıdır.
  
Kendini Kontrol Etme Zorunluluğu:
 
Bu yöntemde en belirgin problem: Boşalma anından hemen önce Penisi "geri çekmek" yüksek bir otokontrol ve kişinin bedenini çok iyi tanımasını gerektiriyor. Cinsel ilişki esnasında bu kontrol çok çabuk kaybediliyor ve yöntem başarısız oluyor. Ayrıca erkeğin kendisini sürekli tutması ve kontrol etmesi cinsellikten alınan zevki azaltabilir.
       
"Geri çekme yöntemi" başarılı olsa bile bu, çiftin emniyette olacağı anlamına gelmiyor. Ejekulasyon (boşalma) anından önce de zevk suyunda bulunan sprermler kadının vajinasına ulaşabilir. Bu da  bir gebelik için yeterli olabilir.

Sigmund Freud, bu şekilde korunan çiftlerde zaman içerisinde "Korku Nevrozların" (Almanca: "Angstneurose") oluşabileceğini belirtmiştir.
        
Bunlara rağmen bu yöntemin bir avantajı da var: Sağlık açısından herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Sonrasında Yıkama:

Hem kadın hem de erkek cinsel ilişkiden sonra kendilerini meniden dikkatlice temizlemeli ve idrara çıkmalıdır.
Ancak bu şekilde bedene yapışmış olan olası sperm artıklarının vajinaya ulaşması engellenebilir.
       
Bunlar orgazmdan (boşalmadan) sonra cinsel ilişkiye devam etmek istenilirse özellikle önem kazanıyor.

DİKKAT: "Geri çekme yöntemi", ne AIDS'den ne de cinsel temasla bulaşan başka hastalıklardan korur.

Kısacası: "Coitus Interruptus" güvenli bir yöntem değildir ve bu şekilde cinsel ilişkiye giren çiftler kolaylıkla hamile kalabilir.

Abdullah ÖZER
Sosyal Hizmet Uzmanı, Klinik Psikoloji Bilim Uzmanı, Aile Danışmanı