Bu konuda, size Avusturya televizyonu olan ORT kanalındaki bir haberi dikkatinize sunmak istiyorum:

Eşcinsel anne babaların çocukları da aynı şekilde iyi yetişmektedir.

Anne babası eşcinsel olan çocuklar, hiçte heteroseksüel insanların çocuklarından farklı davranışlar göstermemektedirler. Amerikalı klinik psikologların yaptıkları çalışmalara göre çocuklar için anne babalarının cinsel yönelimlerinden ziyade iyi bir aile ilişkisinin kurulmasının çok daha önemli olduğunu ortaya konmuştur. Virjinya Üniversitesindeki bilim insanları 88 aileden yaşları oniki ve onsekiz arasında değişen gençleri inceleme altına alarak bir araştırma yapmıştır. Bunların yarısı eşcinsel anne babaya sahip ve diğer yarısı ise heteroseksüel anne ve babaları ile birlikte yaşamaktadır. Daha önceden, bilim insanları tamamen ve sadece eşcinsel ailelerdeki çocuklar  üzerinde yoğunlaşmışlardı. Şimdi bu çalışmada gençlik dönemindeki muhtemel gelişim farklılıkları ilk olarak kendine özel verilere göre analiz edilmiştir.

Lezbiyen çiftler

Sosyal Psikolog Charlotte Patterson ve meslektaşları Amerikalı gençlerle yapılan 12.000 röportajdan toplanan bilgilerle bir veri tabanı oluşturmuşlardır ve bu veri tabanı, eyalet çapında toplanan veriler çerçevesinde 1995’de, oluşturulmuştur. Burada gençlerden 44’ü lezbiyen anneler tarafından yetiştirilmeyi tercih ederken, gay bir erkek çift tarafından yetiştirilmeyi ise gençlerden sadece 6’sı tercih ettiğini belirtmiştir.

Geniş sosyal dağılım nedeniyle, araştırmacılar lezbiyen ebeveyn çift konusu üzerine yoğunlaşmışlardır.

Her bir genç için, Patterson ve çalışanları bir Heteroseksüel "Karşı Örnek" araştırdılar. Burada, seçilen gençlerin yaş, eğitim ve sosyal durumları açısından karşılaştırılabilir olmalarına dikkat ettiler.

88 örnek vasıtasıyla bilim insanları gençlerin psikososyal durumunu ve okul verimliliğini incelediler.

Hiçbir fark görülmedi ve hatta cinsel yönelimlerinde dahi bir fark tespit edilmedi.

Her iki grupta yetişen gençler arasında hiçbir fark tespit edilememiştir. Gençlerin sabit bir arkadaş çevreleri oldu, özgüvenleri vardı ve okulda da başarılı oldular.
Daha önceki çalışmalarda, eşcinsel çiftlerin çocuklarında eş cinsiyete karşı ilginin arttığına dair varılan kanaatin aksine her iki gruptaki gençlerin davranışlarının eşit olduğu görüldü. 

Sonuç: İlişkilerin kalitesi çok önemlidir

Gençlerin psikososyal durumuna ilişkin gerçekten de belirleyici olan, aile içi ilişkilerin niteliğidir. Aileleriyle yakın ilişki içerisinde olan gençlerin, hem evlerindeki yaşamlarında, hem de okul hayatlarında başarılı oldukları ve hayatlarından memnun oldukları görülmüştür.

Bilim insanları, "Çocuk Gelişimi Araştırmaları Birliği"nde (Society for Research in Child Development) yaptıkları bir basın açıklamasında "Sonuçlar, lezbiyen ebeveyn çiftlerinin çocuk yetiştirmesine itiraz edilmesine ilişkin hiç bir dayanak olmadığını göstermiştir”, diyerek sözlerini bitirmişlerdir.

Elke Ziegler, 16.11.04 science.orf.at

[Almanca’dan Türkçe’ye çeviriyi yapan: Abdullah ÖZER]

(Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.)

Abdullah ÖZER

Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Uluslararası Akredite olmuş olduğu Psikoterapi Ekolleri ve Yöntemleri:

Ego State Therapy International (ESTIAkredite Ego State Terapisti
Ego-State-Therapie Deutschland (EST-DEAkredite Ego State Terapisti
Deutsches Focusing Institut (DFIAkredite Focusing Danışmanı/Terapisti
Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V. (DGfSAkredite Cinsel Danışman
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.Akredite Hipnoterapist
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPPAkredite Pozitif Psikoterapi Danışmanı
Viktor Frankl Institute Vienna (VFIAkredite Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmeni

Üyesi olmuş olduğu Uluslararası Mesleki Kuruluşlar:

International Society of Hypnosis (ISH)
European Society of Hypnosis (ESH)
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.)
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI)
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP)
Deutscher Dachverband Für Psychotherapie (DVP) e.V.

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online Terapi, Online Cinsel Terapi, Online Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.